A Look At Modlin Center at University of Richmond's 2019-2020 Season

Highlights include Lucinda Williams, Marty Stuart, Bela Fleck, Nobuntu and Martha Graham Dance Company.

by

comment

The Modlin Center for the Arts at the University of Richmond has announced its 2019-2020 season, which includes performances by the likes of Lucinda Williams, Marty Stuart, The Steeldrivers, Leo Kottke, Bela Fleck and Abigail Washburn, among many others.

Season subscriptions went on sale June 24 and are available at modlin.richmond.edu, the Modlin Center box office or by phone at 804-289-8980. Single performance tickets will go on sale Monday, Aug. 5 at 10 a.m.

The Modlin's 23rd season of programming also includes the National Theatre of Great Britain, Bolshoi Ballet and Great Art on Screen broadcasts, as well as 13-time International Bluegrass Music Association Award winner Balsam Range.

To learn more about the Modlin's School Series, which features weekday matinee performances followed by Q&A discussions with the performers exclusively for area schools and home schoolers, visit modlin.richmond.edu/learn/school-series.html.

Here's a complete rundown of events to help you mark your calendar.

2019-2020 MODLIN ARTS PRESENTS CALENDAR:

September

SUN. 15 at 7:30 PM Marty Stuart is "The Pilgrim"

THUR. 19 7:00 PM Special Broadcast Event: Margaret Atwood, Live in Cinemas

SAT. 21 7:30 PM Balsam Range (bluegrass)

WED. 25 7:30 PM Lucinda Williams and her band Buick 6 present the 20th Anniversary of the release of "Car Wheels on a Gravel Road."

THUR. 26 7:00 PM NT Live Broadcast: One Man, Two Guvnors

FRI. 27 7:30 PM Camille A. Brown & Dancers*

SUN. 29 3:00 PM Nobuntu*

October

WED. 2 7:30 PM Shanghai Quartet with Soovin Kim, violin and Orion Weiss, piano

THUR. 3 7:00 PM NT Live Broadcast: "Hamlet"

SUN. 6 3:00 PM Family Arts Day Celebration featuring TheaterWorksUSA, Pete the Cat

WED.-THUR. 9-10 7:30 PM Martha Graham Dance Company, The EVE Project*

THURS. 10 7:00 PM NT Live Broadcast: The Lehman Trilogy

WED. 16 7:30 PM Simone Dinnerstein, piano, and Matt Haimovitz, cello

FRI. 18 7:30 PM Cirque Mechanics, 42FT – A Menagerie of Mechanical Marvels

SUN. 20 7:30 PM Brad Mehldau and Ian Bostridge

THUR. 24 7:00 PM NT Live Broadcast: "A Midsummer Night’s Dream"

WED. 30 7:30 PM L.A. Theatre Works, SEVEN*

November

FRI. 1 7:30 PM Jazzmeia Horn

SUN. 10 7:30 PM An Evening with Leo Kottke

THUR. 14 7:00 PM NT Live Broadcast: Hansard

FRI. 15 7:30 PM Daniel Hope with the Zurich Chamber Orchestra, A Tribute to Yehudi Menuhin

WED. 20 7:00 PM Great Art on Screen: Tintoretto: A Rebel in Venice

December

THURS. 5 7:00 PM NT Live Broadcast: Present Laughter SAT. 7 7:30 PM Taylor Mac, Holiday Sauce SUN. 8 7:30 PM Taylor Mac, Holiday Sauce

January

SAT. 18 3:00 PM Tall Stories, Wilde Creatures

THUR. 23 7:30 PM Alonzo King LINES Ballet, Figures of Speech*

SAT. 25 7:30 PM Indian Ink Theatre Company, Mrs. Krishnan’s Party

SUN. 26 12:55 PM Bolshoi Ballet Broadcast: Giselle

SUN. 26 3:00 PM Indian Ink Theatre Company, Mrs. Krishnan’s Party

WED. 29 7:30 PM Allison Miller’s Boom Tic Boom In Our Veins: Rivers and Social Change

February

FRI. 7 7:30 PM Direct from Kiev, National Symphony Orchestra of Ukraine

SAT. 8 7:30 PM The SteelDrivers

THUR. 13 7:30 PM Alfredo Rodríguez and Pedrito Martínez

FRI. 21 7:30 PM YAMATO, The Drummers of Japan World Tour 2020 Jhonetsu –– Passion

WED. 26 7:00 PM Great Art on Screen: The Prado Museum: A Collection of Wonders

FRI. 28 7:30 PM Takács Quartet

SAT. 29 7:30 PM St. Patrick’s Day Celebration featuring Danú 25th Anniversary

March

WED. 4 7:30 PM Dreamers’ Circus

FRI. 6 7:30 PM Cirque FLIP Fabrique presents Blizzard

SAT. 14 7:30 PM Aoife O’Donovan, Songs and Strings

WED. 18 7:30 PM Ballet Folclórico Nacional de México de SILVIA LOZANO

SAT. 21 7:30 PM Manual Cinema, Frankenstein

SAT. 28 7:30 PM Stefon Harris and Blackout

April

THUR. 2 7:30 PM Della Mae with special guest The Jacob Jolliff Band THUR. 16 7:30 PM Yefim Bronfman, piano SAT. 18 TBA Eighth Blackbird, Transient Landscapes SAT. 25 7:30 PM Béla Fleck and Abigail Washburn

* These performances are part of the Tucker-Boatwright Festival of Literature and The Arts 2019—2020 season.

DEPARTMENT OF THEATRE AND DANCE

October

THUR.-SAT. 3-5 7:30 PM Appropriate by Branden Jacobs-Jenkins

SUN. 6 2:00 PM Appropriate by Branden Jacobs-Jenkins

November

THUR.-SAT. 21-23 7:30 PM Pure Confidence by Carlyle Brown

SUN. 24 2:00 PM Pure Confidence by Carlyle Brown

February

THUR.-SAT. 6-8 7:30 PM Production Studies III Showcase SUN. 9 2:00 PM Production Studies III Showcase FRI.-SAT. 28-29 7:30 PM University Dancers 35th Annual Concert*

March

SUN. 1 2:00 PM University Dancers 35th Annual Concert*

April

THUR.-SAT. 16-18 7:30 PM How the García Girls Lost Their Accents by Karen Zacarías

SUN. 19 2:00 PM How the García Girls Lost Their Accents by Karen Zacarías

* These performances are part of the Tucker-Boatwright Festival of Literature and The Arts 2019—2020 season.

DEPARTMENT OF MUSIC PERFORMANCES

September

THUR. 5 7:30 PM David Esleck Trio, A Centennial Celebration of Nat King Cole

WED. 11 7:30 PM Music Faculty Gala

October

FRI. 4 7:30 PM Family Weekend Concert

FRI. 18 7:30 PM Ingrid Keller, piano and Jonathan Ruck, cello

November

SUN. 3 3:00 PM UR Schola and Women’s Chorale

FRI.-SAT. 8-9 multiple Third Practice Electroacoustic Music Festival*

SUN. 17 3:00 PM Global Sounds

MON. 18 7:30 PM UR Wind Ensemble

THUR. 21 7:30 PM UR Jazz and Contemporary Combos

December

MON. 2 7:30 PM UR Chamber Ensembles

TUE. 3 7:30 PM Cuban Spectacular, Pictures at a Cuban Exhibition II

WED. 4 7:30 PM UR Symphony Orchestra

SUN. 8 5:00 & 8:00 PM 46th Annual Festival of Lessons and Carols

March

MON. 2 7:30 PM Neumann Lecture on Music, Cry No More: Black Music and Mythology of Post Racial America, Dr. Tammy L. Kernodle, speaker

SUN. 22 3:00 PM Doris Wylee-Becker, piano

MON. 30 7:30 PM Bruce Stevens, organ The German Baroque Bs – Buxtehude, Bruhns, Böhm, and Bach

April

SUN. 5 3:00 PM UR Schola and Women’s Chorale

MON. 6 7:30 PM UR Jazz Ensemble

WED. 8 7:30 PM UR Symphony Orchestra

MON. 13 7:30 PM UR Wind Ensemble

WED. 15 7:30 PM UR Jazz and Contemporary Combos

SAT. 18 7:30 PM Eighth Blackbird, Transient Landscapes

SUN. 19 3:00 PM Global Sounds

MON. 20 7:30 PM UR Chamber Ensembles

*Visit thirdpractice.org for a full schedule of events

Add a comment