Richmond Theater Critics Announce 2018 Artsie Nominations

by

comment

According to a press release, the Richmond Theatre Critics Circle has announced the nominees for this year's Artsies, the community's recognition of excellence in Richmond-area theatre.

This year's event will take place at 7pm on Sunday, Oct. 7 at Virginia Rep's November Theatre. Tickets go on sale Sept. 1 and can be purchased by calling the Virginia Rep box office: 804.282.2620, according to the release.

Among this year's top nominees were Firehouse Theatre's "Preludes" (12 nominations) and Virginia Rep's "West Side Story" (11 nominations). Richmond Triangle Players has an impressive three plays ( "Cloud 9," "Corpus Christi" and "The Normal Heart" ) in competition for Best Play of the Year.

Here is your full list of nominees:

Best Musical

"Alice, A New Musical" - Firehouse/TheatreLAB

"Fun Home" - Cadence Theatre in partnership with Virginia Rep

"The Last Five Years - TheatreLAB/Yes, And! Entertainment

"Preludes" - Firehouse

"West Side Story" - Virginia Rep

Best Direction (Musical)

Adam Ferguson, "Alice"

Chase Kniffen, "Fun Home"

Billy-Christopher Maupin, "Preludes"

Nathaniel Shaw, "West Side Story"

Kerrigan Sullivan, "Wings"

Best Actor (Musical)

PJ Freebourn, "Preludes"

Duke Lafoon, "Fun Home"

Justin Luciano, "West Side Story"

Dale Sampson, "The View Upstairs," Richmond Triangle Players

Alexander Sapp, "The Last Five Years"

Best Actress (Musical)

Bianca Bryan, "Wings"

Alexa Cepeda, "A Chorus Line," Richmond Triangle Players

Christie Jackson, "The Last Five Years"

Brittany Santos, "West Side Story"

Debra Wagoner, "Tomfoolery," Swift Creek Mill

Best Supporting Actor (Musical)

Levi Meerovich, "Preludes"

Steven Rada, "A Chorus Line"

Morgan Reynolds, "Mary Poppins" Virginia Rep

Alexander Sapp, "A Chorus Line"

Travis West, "Preludes"

Best Supporting Actress (Musical)

Maggie Bavolack, "Alice"

Daria DeGaetano, "A Chorus Line"

Maria Cristina Slye, "West Side Story"

Debra Wagoner, "Mary Poppins"

Elizabeth Wyld, "Fun Home"

Best Musical Direction

Susan Randolph Braden, "Preludes"

Paul Deiss, "Tomfoolery"

Leilani Fenick/Michael Knowles, "To Damascus," Firehouse

Kim Fox, "Wings"

Anthony Smith, "West Side Story"

Best Choreography

Kikau Alvaro, "Fun Home"

Justin Amellio, "A Chorus Line"

Emily Dandridge, "Preludes"

Alissa Pagnotti, "Dames at Sea"

Lisa Rumbauskas, "Mary Poppins"

Special Achievement in Dance

Matthew Couvillon for recreating Jerome Robbins' choreography for Virginia Rep's "West Side Story."

Outstanding Achievement in Costume Design (Musical)

Leslie Cook-Day, "Preludes"

Sarah Grady, "West Side Story"

Sue Griffin and Jeanne Nugent, "Mary Poppins"

Outstanding Achievement in Lighting Design (Musical)

Christian DeAngelis, "Preludes"

Joe Doran, "Fun Home"

Michael Jarett, "The Last Five Years"

Bill Miller, "Wings"

BJ Wilkinson, "West Side Story"

Outstanding Achievement in Set Design (Musical)

Scott Bradley, "West Side Story"

Tennessee Dixon, "Preludes"

Adam Ferguson, "Alice"

Vinnie Gonzalez, "Wings"

David Melton, "The View Upstairs"

Outstanding Achievement in Sound Design (Musical)

Derek Dumais, "Fun Home"

Derek Dumais, "Mary Poppins"

Derek Dumais, "West Side Story"

Ryan Dygert, "Preludes"

Jason Blue Herbert, "Wings"

Best Play

"Appropriate," Cadence Theatre in partnership with Virginia Rep

"Cloud 9," Richmond Triangle Players

"Corpus Christi," Richmond Triangle Players

"Hand to God," 5th Wall/TheatreLAB

"The Normal Heart," Richmond Triangle Players

"Top Dog/Underdog," TheatreLAB

Best Direction (Play)

Josh Chenard, "Desire under the Elms," Firehouse

Gary C. Hopper, "Hand to God"

Anna Senechal Johnson, "Appropriate"

Katrinah Carol Lewis, "Top Dog/Underdog"

James Ricks, "Lysistrata," Quill

Best Actor (Play)

Matt Bloch, "Cloud 9"

Bostin Christopher, "The Christians," Cadence Theatre in partnership with Virginia Rep

Jim Morgan, "The Normal Heart"

Jeremy V. Morris, "Top Dog/Underdog"

Adam Turck, "Hand to God"

Best Actress (Play)

Trazana Beverley, "A Raisin in the Sun"

Kimberly Jones Clark, "Hand to God"

Maggie Roop, "Crimes of the Heart," Virginia Rep (Hanover Tavern)

Susan Sanford, "Appropriate"

Laine Satterfield, "Cloud 9"

Catherine Shaffner, Erma Bombeck: "At Wit’s End," Virginia Rep (Hanover Tavern)

Best Supporting Actor (Play)

Chandler Hubbard, "Corpus Christi"

Happy Mahaney, "Appropriate"

John Mincks, "Miracle on South Division Street," Virginia Rep (Hanover Tavern)

Matt Shofner, "Romeo & Juliet" (VMFA), Quill

Adam Valentine, "Hand to God"

Best Supporting Actress (Play)

Maggie Bavolack, "Lysistrata"

Jasmine Coles, "A Raisin in the Sun"

Donna Marie Miller, "Food, Clothing, and Shelter," Firehouse

Melissa Johnston Price, "Romeo & Juliet"

Jill Bari Steinberg, "Appropriate"

Outstanding Achievement in Costume Design (Play)

Cora Delbridge, "As You Like It," Quill

Cora Delbridge, "Romeo & Juliet"

Aaron Mastin, "Shakespeare in Love," Virginia Rep

Sheila Russ, "The Normal Heart"

Emily Tappan, "A Raisin in the Sun"

Outstanding Achievement in Lighting Design (Play)

Andrew Bonniwell, "I Am My Own Wife," Richmond Triangle Players/5th Wall

Michael Jarett, "Moth," TheatreLAB

Bill Miller, "Desire under the Elms"

Outstanding Achievement in Set Design (Play)

Katherine Field, "A Raisin in the Sun"

Rich Mason, "Appropriate"

Rich Mason, "The Christians"

Terrie Powers, "Crimes of the Heart"

Chris Raintree, "Desire under the Elms"

Outstanding Achievement in Sound Design (Play)

Paul Deiss, "The Woman in Black," Swift Creek Mill

Derek Dumais, "A Raisin in the Sun"

Robbie Kinter, "An Oak Tree," Firehouse

Ernie McClintock Best Ensemble Acting

"Alice," TheatreLAB

"Cloud 9," Richmond Triangle Players

"Corpus Christi," Richmond Triangle Players

"Miracle on South Division Street," Virginia Rep

"Preludes," Firehouse

Promising Newcomer

Mara Barrett, "Free Man of Color," Heritage Ensemble Theatre Company

Stone Casey, "The Diviners," Chamberlayne Actors Theatre

Violet Craghead-Way, "Fun Home"

Jordan Pearson,"Akeelah and the Bee," Virginia Rep Children’s Theatre

Keisha Wallace, "Food, Clothing, and Shelter"

Best Original Work

"The Dream Seller and the Forest Dwellers" by Jerry Maple Jr., Heritage

"Food, Clothing, and Shelter" by Bo Wilson, Firehouse

"River Ditty" by Matthew Mooney Keuter, Virginia Rep

"To Damascus" by Walter Braxton, Firehouse

Add a comment