Arts & Events » Theater

Artsies, Round 2

comment
rtcc_big.jpg

With Kanye West's exasperating behavior at the Video Music Awards and Neil Patrick Harris's delightful performance during the Emmys, red carpet events have received a lot of attention lately. But awards-related fun doesn't just happen on the Left Coast. Richmond's own awards show — the 2nd annual Richmond Theatre Critics Circle Awards, aka “the Artsies” — will be held Sunday, October 18th at the Empire Theatre. NBC 12's Aaron Gilchrist will host, musical numbers from nominated productions will be performed and local celebs like Melissa Chase, David Robbins, and Mayor Dwight Jones will be award presenters. No word on whether Kanye will be in the house. Tickets are $10. Call 344-8040 to order.

Awards Nominations

Best Musical 

Altar Boyz - Swift Creek Mill Theatre 
Annie - Theatre IV 
The Great American Trailer Park Musical - Firehouse Theatre Project 
Thoroughly Modern Millie - Barksdale Theatre 
tick, tick…Boom! - Stage 1 Theatre Company 
   
Best Direction - Musical 

Robin Arthur - Annie - Theatre IV
Patti D'Beck - Thoroughly Modern Millie - Barksdale Theatre
Chase Kniffen - Children's Letters to God - Stage 1 Theatre Company
Chase Kniffen - tick, tick…Boom! - Stage 1 Theatre Company
Tom Width - Altar Boyz - Swift Creek Mill Theatre
   
Best Actor - Musical 

Brett Ambler - tick, tick…Boom! - Stage 1 Theatre Company
Gordon Bass - Annie - Theatre IV
Zak Resnick - Thoroughly Modern Millie - Barksdale Theatre
Christopher Stewart - Summer of '42 - Stage 1 Theatre Company
Paul Valley - The Great American Trailer Park Musical - Firehouse Theatre Project
   
Best Actress - Musical 

Kim Jones Clark - The Great American Trailer Park Musical - Firehouse Theatre Project
Audra Honaker - tick, tick…Boom! - Stage 1 Theatre Company
Maggie Marlin - Thoroughly Modern Millie - Barksdale Theatre
Robyn O'Neill / Angela Shipley - Side Show - Swift Creek Mill Theatre
Joy Williams - Annie - Theatre IV
   
Best Supporting Actor - Musical

Timothy Ford - Thoroughly Modern Millie - Barksdale Theatre
Chris Hester - The Great American Trailer Park Musical - Firehouse Theatre Project
Christopher Hlusko - Thoroughly Modern Millie - Barksdale Theatre
Drew Seigla - Summer of '42 - Stage 1 Theatre Company
Sean Williams - Altar Boyz - Swift Creek Mill Theatre
   
Best Supporting Actress - Musical 

Ellie Atwood - Summer of '42 - Stage 1 Theatre Company
Nancy McMahon - The Great American Trailer Park Musical - Firehouse Theatre Project
Linda Poser - Thoroughly Modern Millie - Barksdale Theatre
Maggie Roop - Annie - Theatre IV
Ali Thibodeau - Thoroughly Modern Millie - Barksdale Theatre
   
Best Musical Direction 

Sandy Dacus - tick, tick…Boom! - Stage 1 Theatre Company
Paul Deiss - Altar Boyz - Swift Creek Mill Theatre
Paul Deiss - Thoroughly Modern Millie - Barksdale Theatre
Jimmy Hicks - Children's Letters to God - Stage 1 Theatre Company
Tony Williams - Summer of '42 - Stage 1 Theatre Company
   
Best Choreography 

Robin Arthur - Annie - Theatre IV
Patti D'Beck - Thoroughly Modern Millie - Barksdale Theatre
Mickey Nugent - Altar Boyz - Swift Creek Mill Theatre
   
Best Play 

Children of a Lesser God - Barksdale Theatre 
The Clean House - Barksdale Theatre 
Eurydice - Firehouse Theatre Project 
True West - Henley Street Theatre Co 
Well - Barksdale Theatre 
   
Best Direction 

Steve Perigard - The Clean House - Barksdale Theatre
Bruce Miller - Children of a Lesser God - Barksdale Theatre
Bo Wilson - True West - Henley Street Theatre Co
Rusty Wilson - Eurydice - Firehouse Theatre Project
Keri Wormald - Well - Barksdale Theatre
   
Best Actor - Play
 

David Clark - True West - Henley Street Theatre Co.
Tony Foley - True West - Henley Street Theatre Co.
Joe Inscoe - Eurydice - Firehouse Theatre Project
Landon Nagel - Children of a Lesser God - Barksdale Theatre
Scott Wichmann - Richard III - Henley Street Theatre Co.
   
Best Actress - Play 

Robin Arthur - The Clean House - Barksdale Theatre
Bianca Bryan - The Clean House - Barksdale Theatre
Laine Satterfield - Eurydice - Firehouse Theatre Project
Erica Siegel - Children of a Lesser God - Barksdale Theatre
Jody Strickler - Well - Barksdale Theatre
   
Best Ensemble Acting 

A Midsummer Night's Dream - Richmond Shakespeare 
Altar Boyz - Swift Creek Mill Theatre 
Children's Letters to God - Stage 1 Theatre Company 
The Great American Trailer Park Musical - Firehouse Theatre Project 
Driving Miss Daisy - Barksdale Theatre 
   
Best Actor in a Supporting Role 

Larry Cook - Eurydice - Firehouse Theatre Project
Brandon Crowder - One Flew Over the Cuckoo's Nest - Henley Street Theatre Co.
Richard Gregory - Children of a Lesser God - Barksdale Theatre
Michael Hawke - Arsenic & Old Lace - Swift Creek Mill Theatre
Steve Moore - One Flew Over the Cuckoo's Nest - Henley Street Theatre Co.
   
Best Actress in a Supporting Role 

Jolene Carroll / Jackie Jones - Arsenic & Old Lace - Swift Creek Mill Theatre
Elise Boyd - Inspecting Carol - Sycamore Rouge
Jan Guarino - The Clean House - Barksdale Theatre
Marta Rainer - Rabbit Hole - Firehouse Theatre Project
Stefani Zabner - Of Mice and Men - Swift Creek Mill Theatre
   
Outstanding Achievement in Lighting Design  

Joe Doran - Altar Boyz - Swift Creek Mill Theatre
Joe Doran - Of Mice and Men - Swift Creek Mill Theatre
Lynne Hartman - The Clean House - Barksdale Theatre
Kenny Mullens - Children's Letters to God - Stage 1 Theatre Company
Kenny Mullens - Summer of '42 - Stage 1 Theatre Company
   
Outstanding Achievement in Costume Design  

Rebecca Cairns / Ann Hoskins - Henry V - Richmond Shakespeare
Sue Griffin - The Clean House - Barksdale Theatre
Sue Griffin - Thoroughly Modern Millie - Barksdale Theatre
Elizabeth Weiss Hopper - Sideways Stories from Wayside School - Theatre IV
Charlotte Schiff / Betty Williams - All My Sons - Chamberlayne Actors Theatre
   
Outstanding Achievement in Set Design  

Brian Barker - Sideways Stories from Wayside School - Theatre IV
Phil Hayes - Eurydice - Firehouse Theatre Project
Lin Heath - All My Sons - Chamberlayne Actors Theatre
Ron Keller - Thoroughly Modern Millie - Barksdale Theatre
Keith Saine - Translations  - Sycamore Rouge
Mercedes Schaum - Summer of '42 - Stage 1 Theatre Company
Tom Width - Of Mice and Men - Swift Creek Mill Theatre
   
Outstanding Achievement in Sound Design 

Buddy Bishop - Chapter Two - Chamberlayne Actors Theatre
Derek Dumais - Sideways Stories from Wayside School - Theatre IV
Bryan Harris - Eurydice - Firehouse Theatre Project
Derome Scott Smith - From the Mississippi Delta - African American Repertory Theatre
Wendy Vandergrift - Summer of '42 - Stage 1 Theatre Company
   
Outstanding Achievement in Hair/Makeup Design  

Sue Griffin - Thoroughly Modern Millie - Barksdale Theatre
Sarah Grady - Annie - Theatre IV
Junior Oxendine - Pulp - Richmond Triangle Players
Elizabeth Weiss Hopper - Sideways Stories from Wayside School - Theatre IV
   
Outstanding Achievement in Dialect Direction 

Amanda Durst - Multiple productions 
   
Outstanding Achievement in Fight Choreography 

Vanessa Passini - Henry V - Richmond Shakespeare
   
Liz Marks Memorial Award for Ongoing Contribution to Richmond Area Theatre 
 
Wamer "Buddy" Callahan  
Lou Rubin  

Tags

Add a comment